Akcja Żonkile w klasie III b

Akcja ma upamiętnić rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Jest ona organizowana przez Muzeum Żydów Polskich POLIN pod hasłem „Łączy nas pamięć” już od 2012 roku.

Żonkil to symbol zbiorowej pamięci o bohaterach i ofiarach powstania w getcie warszawskim.
Akcję co roku wspierają znane osoby,  w  tym roku również nasi uczniowie. Tegoroczna edycja odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie. Chcemy, by udział w kampanii był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Od początku wojny w Ukrainie codziennie modlimy się  dziesiątką różańca o pokój na świecie.

W tym roku motywem przewodnim akcji Żonkile jest miłość. Nasi uczniowie, słuchając audiobooka Justyny Bednarek pt. „Historia pewnej ulicy” wykonywali papierowe żonkile i podczas rozmowy dowiedzieli się, dlaczego akurat te kwiaty są symbolem pamięci ofiar, które zginęły 79 lat temu.