Liceum i Technikum

Babie Lato w Górach Opawskich, czyli pierwszaki na wspólnym rajdzie

Uczniowie klas pierwszych odwiedzili malownicze Głuchołazy, by w jesiennej aurze pospacerować po lesie i miło spędzić czas w swoim towarzystwie. Stawili się niemal w komplecie. Deszcz, wiatr, chłód… nie przeszkodziły dzielnym pierwszakom w eksplorowaniu pogranicza polsko-czeskiego.

Dzieci dzielnie wędrowały przez park zdrojowy, zwiedziły głuchołaską tężnię, spróbowały tutejszej grochówki i słodkich wypieków, poznały wiele ciekawostek na temat tego miasta, sąsiedniego Prudnika i Nysy. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że to w Głuchołazach zrodził się pomysł szczególnej odznaki – Orderu Uśmiechu. W roku 1967 pani Ewa Chrobak jako 9-letnie dziecko wygrała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym. Jury wybrało jej projekt spośród 44 tysięcy innych dziecięcych propozycji. Zwyciężczyni od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego domalowała ręcznie nierówne promienie.

W czasie wycieczki wykorzystaliśmy każdą minutę. W autokarze czytaliśmy książkę o przygodach Gangu Słodziaków, śpiewaliśmy piosenki i recytowaliśmy wierszyki. Kto wie, być może nasze małe marzenia również się kiedyś spełnią?