Liceum i Technikum

Bioróżnorodność Opolszczyzny z lotu ptaka

Szkoła Podstawowa przystąpiła do projektu ,,Bioróżnorodność Opolszczyzny z Lotu Ptaka”. Zakłada on wiele ciekawych działań zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli w tym: udział w wyjazdach na zieloną szkołę, wycieczki, konferencje, warsztaty, szkolenia, festiwale i konkursy dla uczniów. Celem projektu jest podniesienie świadomości mieszkańców Opolszczyzny w aspekcie bioróżnorodności oraz kształtowanie postaw szacunku wobec różnych gatunków roślin i zwierząt. Projekt realizowany jest przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji.


W dniu 12.06.2019r. odbył się w CWK w Opolu event ekologiczny pt. ,,Naturalnie, że w plenerze fajnie”, będący jednocześnie uroczystym podsumowaniem projektu Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji „Bioróżnorodność Opolszczyzny z lotu ptaka”, w którym w roku 2018/2019 wzięło udział ponad 1200 opolskich uczniów. Koordynatorem szkolnym była pani Bożena Halupczok. Podczas eventu na uczniów czekało mnóstwo atrakcji – zabawy z animatorami, warsztaty, występu zespołów tanecznych. Uczniowie wzięli udział m.in. w warsztatach ,,eko karmniki”, ,,eko torby” i ,,zielnik”. Głównym punktem gali było odczytanie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursów, które odbywały się najpierw na etapach szkolnych, a następnie na szczeblu wojewódzkim. Dzieci w każdym konkursie miały ogromną konkurencję! Mimo to nasza szkoła może się poszczycić dużą liczbą nagrodzonych.

Konkurs malarski

Oliwia Isańska – klasa 1 a – wyróżnienie

Konkurs kulinarny

Victoria Polańska – klasa IV a – 3 miejsce

Dawid Gryc – klasa II b – wyróżnienie

Marta Walasik – klasa V a – wyróżnienie

Kacper Dziamara – klasa VI – wyróżnienie

Michalina Biskup – klasa VI – 2 miejsce

Konkurs wiedzy o ekologii

Maksymilian Szołtysek – klasa IV a –  1 miejsce

Paulina Jakosz – klasa V a – 3 miejsce

Konkurs wiedzy o bioróżnorodności

Hanna Mościcka – klasa III – 1 miejsce

Ula Ramolla – klasa III –  2 miejsce

Anna Olszewska – klasa IV a – 2 miejsce

Andrea Hajducka – klasa VI  – wyróżnienie

Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W dniu 6.06. 2019 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Festiwalu Ekologicznym w ramach projektu ,,Bioróżnorodność z lotu ptaka”. Zwycięzcy etapów szkolnych zmierzyli się z uczniami z innych szkół w finale konkursu kulinarnego. Mimo dużej konkurencji i trudnych zadań kucharskich nasi uczniowie odnieśli ogromne sukcesy.

W kategorii wiekowej klas I-IV:

3. miejsce -Victoria Polańska z klasy IV a
wyróżnienie – Dawid Gryc z klasy II b
w kategorii wiekowej klas V-VIII:
2. miejsce – Michalina Biskup z klasy VI
wyróżnienie – Kacper Dziamara z klasy VI
                          Marta Walasik  z klasy V a
Ogromne gratulacje! Trzymamy kciuki za uczestników pozostałych konkursów rozegranych w ramach projektu. Wyniku poznamy już w środę podczas eventu podsumowującego projekt.

Klasy piąte i szósta wraz z wychowawcami spędzają miło czas na zielonej szkole w Ośrodku Szkoleniowym Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Niwkach. Realizują projekt edukacyjny „Bioróżnorodność z lotu ptaka”, którego celem jest podniesienie świadomości mieszkańców Opolszczyzny w zakresie w zakresie bioróżnorodności oraz kształtowanie postaw otwartych na szacunek wobec rodzimych gatunków roślin i zwierząt.

Wczoraj odbyła się gra terenowa w lesie – uczniowie określali wiek drzew, rozróżniali gatunki drzew i krzewów. Spotkali się również z leśnikiem. Popołudnie wypełniły gry i zabawy sportowe nad Jeziorem Turawskim. Wieczorem dzieci piekły kiełbaski na ognisku.

Wtorek upłynął na całodniowych warsztatach kulinarnych, w czasie których młodzi ludzie mogli sprawdzić się w gotowaniu u boku mistrzów, a także poznać właściwości ziół, warzyw i owoców, pozbawionych konserwantów i GMO, pochodzących z terenów ekologicznie czystych. Sami przygotowali drugie śniadanie, obiad i podwieczorek, sami zmywali, sami nakrywali do stołu, ucząc się stosowania w praktyce sztuki estetycznego podawanie posiłków. Wiele zabawy przyniosło też wspólne lepienie pierogów.

Jutro odbędą się kolejne warsztaty przyrodnicze. Dostajemy sygnały, że deszczowa pogoda nie przeszkadza w beztroskiej, radosnej zabawie, a uśmiech i dobry humor nie opuszczają uczestników wycieczki. Również pozdrawiamy 🙂