Liceum i Technikum

Co nowego w bibliotece? Zaproszenie do lektury

R. Palacio „Cudowny chłopak”

Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

Anna Czerwińska-Rydel, Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej

Książka wydana w Roku Ireny Sendlerowej.
Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. „Będę pomagać inaczej”, postanawia i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Lista ich imion, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy … niemal dwa i pół tysiąca dzieci!
„Ja tylko próbowałam żyć po ludzku … To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet jeśli nie umie pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego tatuś …
Dorota Sumińska „Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt”

Przeczytajcie, a dowiecie się, że zwierzęta znają się nawet na astronomii! Kontynuacja bestsellerowej książki „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?” Książka Doroty Sumińskiej „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?” stała się jedną z najbardziej ulubionych lektur edukacyjnych, które w ubiegłym roku pojawiły się w księgarniach. Piękną książkę ilustrowaną przez Joannę Żyro polubiły dzieci, rodzice i dziadkowie. Wspólna zabawa w odkrywanie tajemnic zwierząt tak się podobała czytelnikom, że powstał tom drugi: „Dlaczego hipopotam jest gruby?”
Czy to prawda, że niektóre zwierzęta mają błękitną krew?
Czy hipopotam jest kuzynem wieloryba?
Jaki ssak znosi jajka i dlaczego pijawka ma 32 mózgi!
Kilkadziesiąt nowych pytań i odpowiedzi. Idealna lektura dla dzieci, które lubią wiedzieć więcej. I dla rodziców, którzy chcą przekazać swoim pociechom miłość i szacunek do przyrody.

Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz „Pamiętnik grzecznego psa” (i inne części cyklu)

Pamiętnik grzecznego psa to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników czworonogów, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie wartościową i ciepłą literaturę.

Dla Wintera nie ma rzeczy niemożliwych. Jego filozofią rządzi zasada: zabawa przede wszystkim. Powywracane stoły i krzesełka, pogryzione obuwie, pęknięte półki, stłuczona zastawa stołowa, rowerzysta w kanale, ubłocone toalety sąsiadek, zdemolowany plan filmowy to cena, jaką trzeba zapłacić, realizując tę filozofię w codziennej praktyce. Nikt i nic nie jest w stanie ujarzmić jego ochoty na swawole i demonstrowanie radości życia. Nie sprosta mu nawet zawodowy treser. Winter to indywidualista.

Paweł Beręsewicz „Poczet psujów polskich”

Jeżeli niczego jeszcze w życiu nie zepsuliście, raczej nie zrozumiecie tej książki. Jeśli natomiast zdarzyło wam się już kiedyś coś połamać, potłuc, podrzeć, skrzywić, pociąć, skasować, utopić, wgnieść, urwać, przedziurawić, spalić, zdekompletować lub zarysować – to będzie lektura dla was!

Każdego dnia na całym świecie wynalazcy pracują nad tym, by nowe pokolenia psujów miały nowe rzeczy do psucia. Smartfony, tablety, laptopy – to gratka dla zręcznych paluszków dzisiejszych małych psujów. A co i w jaki sposób psuli nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie? Co przyszłym psujom szykują do psucia naukowcy i konstruktorzy? Przeczytajcie sami, nie chcę wam psuć zabawy.

SERIE DLA NAJMŁODSZYCH, ROZPOCZYNAJĄCYCH PRZYGODĘ Z CZYTANIEM

Seria „Już czytam”, np. Agnieszka Stelmaszyk „Michał i złoty puchar”

Michał i złoty puchar – Koniec świata czy inwazja kosmitów? Tym razem to coś znacznie lepszego. SKARB! Prawdziwy skarb! Ktoś jednak ma na niego chrapkę. Czy Michałowi uda się wyśledzić i złapać złodzieja? Czy uratuje złoty puchar? Już czytam to wznowienie serii 12 książek do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z książkami. Zabawne historyjki z niesamowitymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami na pewno rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. A wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem i duża czcionką z zabawnymi ilustracjami sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek trudnych wyrazów i zadania bawiące i sprawdzające wiedzę wyniesioną z książek. Książki skonsultowane przez metodyka edukacji wczesnoszkolnej.

Seria „Czytam sobie”, np. Zofia Stanecka „Historia pewnego statku. O rejsie Titanica”

„Historia pewnego statku” to opowieść o rejsie statku „Titanic”, opowiedziana z perspektywy małej dziewczynki, Ewy, postaci autentycznej, która w roku 1912 podróżowała z rodzicami tym statkiem i przeżyła jego katastrofę. Składam zdania, drugi poziom serii Czytam sobie, to dobry pomysł na kontynuację nauki czytania. Świetne, zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są dłuższymi zdaniami oraz zawierają elementy dialogu. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron ramki służą do ćwiczenia sylabowania. Wysokiej klasy kolorowe i zabawne ilustracje są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.

…i około 70 innych nowości czytelniczych 🙂

Wszystkie opisy pochodzą z materiałów wydawnictw: Albatros, Literatura, Zielona Sowa, Egmont; cytaty za stroną lubimyczytać.pl