Liceum i Technikum

Dzień bez plecaka

No backpack day, czyli dzień bez plecaka, przywędrował do nas z Ameryki, jednak coraz częściej pojawia się w polskich szkołach. W tym roku z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego również w Szkołach Katolickich. Tego dnia nie korzystamy z plecaków, tornistrów czy toreb, w których zwykle przynosimy szkolne przybory, książki czy zeszyty. Stawiamy na kreatywność, a plecak zastąpić możemy dosłownie wszystkim – walizką, garnkiem, skrzynką na narzędzia czy taczką dziadka. Ponieważ święto obchodzone jest na wiosnę, kojarzy się z beztroską zabawą, radością, uwolnieniem wyobraźni. Ma też jednak drugie dno: jego celem jest zwiększenie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów na całym świecie, którzy do szkoły często chodzą pieszo, a rzeczy trzymają w rękach bądź foliowych torebkach, ponieważ na plecak ich rodziców zwyczajnie nie stać.