Liceum i Technikum

Dzień Języka Ojczystego – dodajemy do ulubionych

W tym tygodniu na zajęciach często pojawiały się zagadnienia językowe, ponieważ 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.  Zdaniem ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem, a od 1950 r. zanikło aż 250 języków. Głównym założeniem wspólnego świętowania jest zatem ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W Polsce od lat odbywa się szereg kampanii społecznych, których celem jest podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. Pod patronatem Narodowego Centrum Kultury i Rady Języka Polskiego organizowane są akcje: Ojczysty – dodaj do ulubionych czy Język polski jest ą-ę (celem tej ostatniej jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter). Kampanie wspierają znani polscy językoznawcy m.in. prof. Jerzy Bralczyk oraz przedstawiciele świata kultury m.in. Henryk Sawka i Jacek Bryndal. Co roku możemy liczyć na ciekawe spoty promocyjne.

Z okazji MDJO nasi uczniowie skupili się na gimnastyce języka i zmierzyli z językowymi łamańcami, przy okazji przeczesując księgozbiór biblioteki szkolnej. Sięgnęli m.in. po publikacje Małgorzaty Strzałkowskiej, Karoliny Jerzykowskiej i Michała Rusinka. Przyglądali się również historii niektórych słów oraz w pocie czoła trenowali ortografię. Starsi uczniowie rozwiązywali interaktywne quizy i zagadki z zakresu poprawności językowej. Dowiedzieli się również, jak rozwijał się język polski na przestrzeni dziejów.

Zachęcamy do skorzystania z bogatych zasobów NCK:

https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych

Tutaj można znaleźć ciekawe quizy i zadania: https://polszczyzna.pl/dyktanda-i-quizy/