Liceum i Technikum

Dzień Otwarty na Uniwersytecie Opolskim

W dniu 29 maja zapraszamy zainteresowanych uczniów (szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum) na Dzień Otwarty na Uniwersytecie Opolskim! Poniżej proponowane atrakcyjne pokazy, wykłady i warsztaty. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc konieczna jest rezerwacja.

Proszę o pilne zgłoszenia do nauczyciela fizyki (M. Szejna).

Plan Dni Otwartych na UO:

09:00
(ul. Oleska 48, sala 1)
Matematyczne sztuczki karciane
Jak oczarować człowieka przy pomocy zwykłej talii kart? Aby odpowiedzieć na to pytanie zapraszamy na „Matematyczne sztuczki karciane”. W demonstracji zostaną przedstawione ciekawe sztuczki karciane, których zasady działania są oparte na matematyce.
09:00
(ul. Oleska 48, sala 2, 4, 105)
Jedno przedpołudnie z życia studenta matematyki
Chcesz poczuć, jak u nas studiuje się nowoczesną matematykę? Przeżyj z nami jako student jeden dzień w miniaturze: wysłuchaj miniwykładu (25 min.), zdobytą wiedzę przetwórz w burzy mózgów na minikonwersatorium (25 min.), podczas minilaboratorium (30 min.) na własne oczy zobacz, co wymyśliłeś.
dowolna
09:00, 12:00
(ul. Oleska 48, sala 249)
Fizyczne zagadki
Pokazy zagadkowych zjawisk fizycznych, które wyjaśni Pan Andrzej Trzebuniak.
09:00
(ul. Oleska 48, sala 110)
Programowalne roboty LEGO
Omówienie budowy i techniki programowania zestawów LEGO NXT Mindstorms, tj. klocków umożliwiających konstrukcję programowalnych robotów. Podczas wykładu, oprócz prezentacji multimedialnej, zostaną zaprezentowane roboty.
09:00
(ul. Oleska 48, sala 160)
Temperatura i termometry
Czym jest temperatura? Jak wymyślano skale temperatury? Jakie największe temperatury zmierzono w Układzie Słonecznym (i gdzie)? W jaki sposób można tak duże temperatury mierzyć?
10:00, 11:00
(ul. Oleska 48, sala 108 (informatyka))
GAMEDEV@OU
Prezentacja dokonań studentów IMiI U.O. w zakresie tworzenia gier komputerowych
11:00
(ul. Oleska 48, sala 106 (Informatyka))
Android Studio – tworzenie aplikacji multimedialnych
Jak tworzyć aplikacje do Androida.
10:00
(ul. Oleska 48, sala 249)
Matematyczno – Fizyczno – Informatyczna gra terenowa
Gra terenowa przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych, gimanzjalnych i ponadgimazjalnych. W ramach gry uczniowie będą musieli, w jak najkrótszym czasie odnaleźć stanowiska z zadaniami oraz rozwiązać te zadania.
Oczekujące:
10:00
Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK w Opolu (15)
Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa w Opolu (15)
Publiczne Katolickie Gimnazjum SPSK w Opolu (15)
10:00
(ul. Oleska 48, sala 160)
Energia termojądrowa a energetyka termojądrowa
Reakcje termojądrowe są najbardziej wydajnym źródłem energii. To dzięki nim świeci Słońce i inne gwiazdy. Na Ziemi reakcje te wykorzystano do skonstruowania najpotężniejszych ładunków wybuchowych – tzw bomby wodorowej. Trwają prace nad opanowaniem technologii prowadzenia tych reakcji …
10:00, 11:00, 12:00
(ul. Oleska 48, sale 165, 166, 166a)
Zabawy z fizyką
Przedstawione w lekkiej formie krótkie pokazy doświadczeń, przeznaczone dla uczniów od podstawówki do liceum.
10:00, 10:45, 11:30, 12:15
(ul. Katowicka 89b, XII piętro DS „Niechcic”)
Obserwacje Słońca
Obserwacje słońca z teleskopu Instytutu Fizyki znajdującego się na dachu DS „Niechcic” ul. Katowicka 87b p.XII
10:30
(ul. Oleska 48, sala 110 (informatyka))
Gdzie się podział ten kot czyli kilka słów na temat ukrywania informacji
Kilka słów na temat ukrywania informacji…w trakcie wykładu zostanie omówiona jedna z metod ukrywania informacji – steganografia. Spróbujemy odnaleźć kotka, który gdzieś nam się schował.
11:00
(ul. Oleska 48, sala 249)
Sztuka chłeptania wody, czyli zwierzęta i fizyka
Proste przykłady zjawisk fizycznych które wykorzystują zwierzęta.
11:00
(ul. Oleska 48, sala 160)
Mity naukowe
Pomiędzy ludźmi, ostatnio głównie w internecie, ale samo zjawisko jest znacznie starsze, kursują tak zwane legendy miejskie. Kiedyś opowiadano o czarnej wołdze porywającej dzieci, dzisiaj funkcjonują inne, ale podobne historie, czasami prawdziwe, czasami nie. Niektóre z nich odnoszą się do nauki…
11:30
(ul. Oleska 48, sala 110)
Telefonia IP – Czyli wykonywanie połączeń telefonicznych za pomocą sieci komputerowej
Wprowadzenie do tematyki telefonii IP, omówiona zostanie architektura telefonii IP, zalety i wady tego rozwiązania, podstawowe zasady działania i dostępne rozwiązania z prezentacją „na żywo”.
11:30
(ul. Oleska 48, sala 108)
Hacking to proste
Jak naprawdę wygląda łamanie zabezpieczeń? Ile w filmach jest prawdy a na ile to bajka? Jak w warunkach domowych podsłuchać ruch sieciowy? Obalimy podstawowe mity i pokażemy na przykładach jak hacking wygląda w rzeczywistości
12:00
(ul. Oleska 48, sala 106)
Czy jesteś wystarczająco bystry aby pracować w Google?
Zagadki logiczne
12:00
(ul. Oleska 48, sala 160)
Do czego może się przydać fizyka w grach komputerowych?
Popularnonaukowa pogadanka o tym, czy w wirtualnym świecie gier komputerowych oraz filmów korzystających z efektów specjalnych powinny obowiązywać prawa fizyki.