Liceum i Technikum

Klasy I gimnazjum na warsztatach w kinie Meduza

Współczesny bohater i rzeczywistość a świat wirtualny – te tematy podejmowali uczniowie klas I ABC gimnazjum na warsztatach w kinie Meduza.

W piątek (06.05) uczniowie klas I ABC gimnazjum uczestniczyli w warsztatach w kinie Meduza w Opolu przy ul. Oleskiej 45, prowadzonych przez p. Rafała Mościckiego. Uczniowie w pięciu grupach mieli za zadanie zastanowić się nad tym, jakie cechy posiada współczesny bohater dnia codziennego oraz przedstawić go na arkuszu papieru. Do dyspozycji mieli markery i farby.

Bohaterowie dnia codziennego naszych uczniów

Pojawiło się kilka ciekawych bohaterów: muzułmanka – która nie nosi burki, jest odważna, dobra, mająca duże serce oraz jest symbolem obrony człowieczeństwa; Emily – uosobienie bohaterki, która nie musi być ideałem, żeby być dobrym, nie ma przerośniętych mięśni, ale za to jest odważna, działająca w słusznej sprawie, uczciwa i ambitna. Kolejny to bohater szarej rzeczywistości, który zauważa potrzebujących. Pojawił się także bohater kotowaty – za którym współcześni ludzie mogą się ukryć oraz bohater, z którym każdy może się utożsamiać, a który jest bogaty materialnie – ma smartfon z internetem, żeby sprawdzić ważne informacje, drobne w kieszeni oraz agrafkę z guzikiem dla poratowania, ma też bogate cechy wewnętrzne, takie jak tolerancja, życzliwość, dobroć i odwaga.

Po prezentacji odbyła się krótka dyskusja na temat świata wirtualnego i rzeczywistego. Pan Rafał Mościcki zwrócił uwagę, że dzisiaj częściej posługujemy się obrazem niż słowem, co ma swoje dobre cechy, ale też może mieć wady. Na jednym z portali społecznościowych możemy mieć dużo przyjaciół, ale niekoniecznie ma to swoje odbicie w rzeczywistości. Tutaj pojawia się także zagrożenie, że wiemy wszystko o tym, co dzieje się na świecie, ale nie mamy kontaktu z najbliższymi w swoim otoczeniu, a to może prowadzić do samotności.

Pokaz filmowy

Na koniec uczniowie obejrzeli film”Rozumiemy się bez słów” w reż. Erica Lartigau o francuskiej, nastoletniej dziewczynie, pochodzącej z rodziny głuchych, a która jako jedyna z rodziny słyszy. Główna bohaterka staje się łącznikiem między rodziną, a otaczającym ich światem. Jednak okazuje się, że dziewczyna ma talent wokalny i może wyjechać do szkoły poza domem zamieszkania. Była to wzruszająca opowieść, pokazująca emocje, jakie pojawiają się wśród nastolatków, ich rodziców, a także przedstawiającą uniwersalną historię o poszukiwaniu własnej drogi w życiu.

Publiczne Katolickie Gimnazjum - w kinie Meduza Publiczne Katolickie Gimnazjum - w kinie Meduza Publiczne Katolickie Gimnazjum - w kinie Meduza Publiczne Katolickie Gimnazjum - w kinie Meduza Publiczne Katolickie Gimnazjum - w kinie Meduza Publiczne Katolickie Gimnazjum - w kinie Meduza Publiczne Katolickie Gimnazjum - w kinie Meduza Publiczne Katolickie Gimnazjum - w kinie Meduza

Rozumiemy się bez słów filmweb