Liceum i Technikum

„Za kulisami” Teatru Lalki i Aktora. Podglądamy warsztat twórców „Marvina”

Uczniowie klas patronackich OTLiA wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu. Uczestniczyli w próbie do spektaklu „Marvin” w reżyserii Pawła Aignera,. Przewodnikiem w tej niezwykłej podróży był pan Rafał Mościcki, pedagog teatru, który niezwykle sugestywnie wprowadził uczniów w język teatru i wytłumaczył, na czym polega specyfika tej dziedziny kultury. Podekscytowani uczniowie z niekłamanym przejęciem podglądali niezwykle wymagającą pracę reżysera i aktorów. Kilkakrotne powtórki scenicznych sekwencji, powielane próby świateł i dźwięku uświadomiły naszym czwartoklasistom, że zbudowanie niepowtarzalnej atmosfery widowiska na scenie, swoistej magii teatru, wymaga skupienia, absolutnej konsekwencji, precyzji i wytrwałości oraz jest efektem wielu godzin przygotowań i pracy sztabu profesjonalistów. Nie możemy się doczekać, kiedy obejrzymy skończone dzieło i skonfrontujemy ostateczny rezultat z naszymi przeczuciami i domysłami. Nie mamy wątpliwości, że będzie to wyjątkowa przygoda.

„Dinozaur, Żółw i Motyl czyli Marvin, Finn i Ulisses to bohaterowie najnowszej bajki Marty Guśniowskiej. Dinozaur Marvin smuci się, bo jest przedstawicielem gatunku, który musi zniknąć… Ta niewesoła perspektywa czyni Marvina trochę melancholijnym, ale na szczęście spotyka przyjaciół z którymi przeżywa wiele zabawnych przygód, które dzieją się na granicy tego, ale i „tamtego świata”. Przyjaźń i przemijanie: Dinozaur martwi się wyginięciem, na które, wraz z innymi dinozaurami jest skazany, motyl Ulisses wie, że jego czas jest krótki, z czym się pogodnie godzi, za to żółw Finn wie, że pożyje długo, ale możliwe, że i w samotności… Przyjaciele próbują coś z tym wszystkim zrobić, szukają wspólnie wyjścia z tej pogmatwanej sytuacji!

Reżyser przedstawienia, Paweł Aigner uznał stary cyrk za najlepszą przestrzeń, w której wydarzyć się mogą rzeczy niezwykłe i najzwyczajniejsze. Humor słowny i sytuacyjny, ludzie, zwierzęta, owady, rekwizyty i przedmioty tworzą  osobliwy świat – zwariowany, poważny i wesoły zarazem – świat możliwy tylko na teatralnej scenie. Zapraszamy do tego świata!”

http://teatrlalki.opole.pl/marvin/