Liceum i Technikum

Maturzyści w Kinie Meduza

Chocholi taniec narodowych mitów

Maturzyści odwiedzili Kino Meduza, by w kameralnej atmosferze obejrzeć klasykę polskiego kina – „Wesele” Andrzeja Wajdy oraz wziąć udział w twórczych warsztatach na temat uniwersalnego charakteru zarówno ekranizacji, jak i literackiego pierwowzoru. Duszna, spowita mgłą przestrzeń bronowickiej chaty oraz monotonna, obsesyjna muzyka wiejskiej zabawy stały się jeszcze bardziej sugestywne, ponieważ film poddano rekonstrukcji cyfrowej. Celem zajęć było nie tylko pogłębienie charakterystyki modernizmu (historii, kultury, obyczajowości), ale również poszerzenie perspektywy historycznej o wiedzę człowieka z późniejszych epok. Młodzież szukała dzisiejszych odniesień dla młodopolskich postaci i symboli. Uczniowie dyskutowali o współczesnej chłopomanii, błędnym kole stereotypów i animozji oraz uniemożliwiających społeczne porozumienie narodowych mitach.

„Sąd o nieprzemijającej dla kultury polskiej wartości dramatu Wyspiańskiego, należałoby uzupełnić twierdzeniem, że jego filmowa wersja, jest równie dla polskiej kultury ważna, stanowiąc jedno z najwyższych osiągnięć polskiej sztuki filmowej”. [Stefan Czyżewski, Wesele, „Kamera. Film & Tv” nr 4/2005 (17)].