Liceum i Technikum

Memory walk. Poznajemy opolskie pomniki i miejsca pamięci

Gimnazjaliści z klas II c i III c w dniach 15-16 lutego pracowali w projekcie Memory Walk, realizowanym przez panią Karolinę Gajecką, studentkę dyplomacji międzynarodowej, we współpracy z Domem Anne Frank w Amsterdamie. Młodzież dyskutowała nad znaczeniem zabytków w życiu lokalnych społeczności. Bliżej zapoznała się z historią Opola i wielokulturowym dziedzictwem naszego miasta. Nauczyła się, jak przeprowadzać sondę uliczną i jak stawiać pytania, by ludzie chcieli na nie odpowiadać. Okazało się to nie lada wyzwaniem – opolanie niechętnie stawali przed kamerą. Na szczęście znalazło się kilku śmiałków – dowiedzieliśmy się m.in. skąd na placu Daszyńskiego wzięła się fontanna Ceres, a przy ul. Barlickiego tablica upamiętniająca wydarzenia Nocy Kryształowej. Gimnazjalistki miały również okazję, by w praktyce wykazać się znajomością języka angielskiego w czasie rozmowy z grupą studentów polish studies – ze swojej perspektywy opowiadali o wrażeniach z pobytu w Stolicy Polskiej Piosenki. Uczestnicy projektu rozegrali także miejską grę terenową, posługując się mapą wydaną z okazji 800-lecia naszego miasta. Obecnie trwają prace montażowe nad filmem dokumentującym nasze działania. Uczniów radą i pomocą wspiera profesjonalny operator kamery, na co dzień współpracujący z lokalnym oddziałem Telewizji Polskiej. Film zostanie zaprezentowany włodarzom miasta oraz społeczności szkolnej w czasie czerwcowej prezentacji projektów edukacyjnych. Mamy również nadzieję na publikację na antenie TVP Opole. Z pewnością będziemy o nią zabiegać. Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Aneta Mościcka.