Liceum i Technikum

Nasi uczniowie na warsztatach Masterclasses na Politechnice Łódzkiej

Tydzień temu, w sobotę 18 marca na Politechnice Łódzkiej odbyły się warsztaty Masterclasses – „hands on particle physics”. Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Łódzki oraz CERN w Genewie.

Podczas zajęć uczniowie poznali aktualną wiedzę o cząstkach elementarnych. Następnie na podstawie danych z eksperymentu ATLAS identyfikowali cząstki, poszukując bozonu Higgsa oraz produktów jego rozpadu. Zajęcia zakończyła telekonferencja z Genewą oraz innymi grupami uczniów (Portugalia, Rumunia). Po teście sprawdzającym wiedzę wszyscy otrzymali certyfikaty.

Dla pełnego wykorzystania wyprawy do Łodzi odwiedziliśmy Eksperymentarium i Planetarium przy ul. Pomorskiej. Po serii fascynujących eksperymentów fizycznych, w planetarium uczniowie poznali obiekty nocnego nieba. Wyjazd pełen nauki i wrażeń.