Liceum i Technikum

Niecodzienne spotkania z niezwykłymi ludźmi

W ostatnich dniach uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję odbyć spotkania z bardzo interesującymi postaciami. W dniu 17 maja klasa VI wzięła udział w warsztatach dotyczących powstawania słowników, które poprowadziła pani dr Agata Haas, pracownik Instytutu Śląskiego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia interesujących materiałów. Dowiedzieli się, jak wyglądają prace nad „Słownikiem gwar śląskich” od kuchni. Następnie samodzielnie redagowali hasła słownikowe, korzystając z przygotowanych dla nich fiszek. Zajęcia znacznie poszerzyły wiedzę uczniów na temat dialektu śląskiego, ale też uświadomiły im, iż warto pielęgnować kulturową i językową tożsamość.

W dniu 22 maja klasy IV – VI odbyły mentalną podróż do Indii za sprawą podróżnika, kulturoznawcy i nauczyciela jogi, Krystiana Mesjasza, który odwiedził naszą szkołę. Uczniowie mogli dzięki temu dowiedzieć się, jak wygląda codzienne życie ludzi zamieszkujących południową część Indii, a także czym nasza kultura różni się od kultury tego egzotycznego państwa. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem i zadawały dużo pytań. Na zakończenie spotkania miały natomiast niepowtarzalną okazję wykonać rysunki taką techniką, jaką stosują hinduskie dzieci. To poranne spotkanie przeniosło nas do innego świata, pełnego barw, smaków i zapachów.

Dziękujemy bardzo naszym gościom!