Liceum i Technikum

Niewidzialna Przestrzeń

Uczniowie klasy piątej mieli okazję odwiedzić miejsce o tajemniczej nazwie „Niewidzialna Przestrzeń”. Zostało stworzone, by spróbować poznawać świat bez użycia wzroku, wykorzystując jedynie 4 zmysły: słuch, smak, węch i dotyk. Uczniowie zwiedzali różne pomieszczenia w zupełnej ciemni i mieli okazję przekonać się, czy potrafiliby odnaleźć się w codzienności, będąc pozbawionymi wzroku.

Po wyjściu z tajemniczych pomieszczeń uczniowie zostali zapoznani z przedmiotami codziennego użytku oraz takimi, które mają za zadanie ułatwić życie osobom niewidomym lub słabowidzącym. Chętni mieli możliwość zapisania swoich imion alfabetem Braille’a. Poznaliśmy również popularne gry w wersji dla osób niewidomych np. Chińczyka czy kostkę Rubika.

Zwiedzenie Niewidzialnej Przestrzeni to bardzo cenne doświadczenie. Uświadomienie sobie, że ktoś „ma tak na zawsze” z jednej strony wzbudzało lęk, lecz z drugiej – podziw dla osób, dla których utrata wzroku nie stanowi bariery do rozwoju i codziennego funkcjonowania.