Liceum i Technikum

Ocalić od zapomnienia

Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości,nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości (Józef Piłsudski)

W dniach 4-5 października 2017 roku uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu wzięli udział w VI edycji projektu edukacyjnego „Lamsdorf-Auschwitz. Auschwitz-Lamsdorf”. Projekt ten został zorganizowany przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wraz z Fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.

W ramach wydarzenia młodzież udała się do Oświęcimia, gdzie zwiedziła teren byłego obozu KL Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Uczniowie zwiedzili były obóz z wielką uwagą, wysłuchali także wykładów na temat jego działalności, przechowywania dokumentów personalnych przez obozowe archiwum oraz odpowiedzi na trudne dla nich pytania w czasie zajęć w Sali Refleksji.

Kolejny dzień projektu licealiści spędzili w Muzeum w Łambinowicach. Zwiedzili miejsce pamięci i poznali jego historię. Uczestnicząc w zajęciach w małych grupach, mieli okazję zadać pytania byłym Powstańcom  Warszawskim. Jednym z nich był płk. Bronisław Maciaszczyk, który jako 12-letni chłopiec walczył w Powstaniu i Jerzy Esden Tempski, także jeniec Stalagu 344 Lamsdorf.

Uczniowie obejrzeli także spektakl teatralny „Przerzucane słowa” na terenie baraku byłego Stalagu 344 Lamsdorf, oraz wysłuchali prelekcji dr. Piotra Stanka pt. Twarze Lamsdorf-Auschwitz: Witold Pilecki i o. Maksymilian Maria Kolbe. Ostatnim punktem programu były warsztaty pt. Jeńcy brytyjscy i radzieccy w obozach jenieckich w Lamsdorf w latach II wojny światowej prowadzone przez dr Annę Wickiewicz. W ramach podsumowania projektu uczniowie uczestniczyli w dyskusji, podczas której omówiona została specyfika obozów jenieckich i koncentracyjnych.