Liceum i Technikum

Pamiętajmy o stosowaniu zasad netykiety

Netykietę stanowią zasady kultury i przyzwoitego zachowania w Internecie.

W czasie, w którym większość życia szkolnego, a także spora część życia prywatnego, przeniosą się do przestrzeni wirtualnej, warto przypomnieć kilka ważnych zasad:

 1. Szanuj innych i traktuj ich tak, jak chciałbyś być traktowany. Wypowiadaj się z szacunkiem do rozmówcy. Nie możesz odpowiedzieć teraz, uprzedź, że odpiszesz wkrótce. Zrób to, czyli pozostań w kontakcie, gdy ktoś się do Ciebie zwraca. Nie atakuj wyglądu, charakteru, opinii drugiej osoby. Dyskutuj. Nie zmuszaj do swojego zdania.
 2. Codziennie sprawdzaj pocztę. Zadbaj, aby komunikacja przebiegała sprawnie. Uprzedź, jeśli nie będziesz przez jakiś czas dostępny i wskaż inne możliwe sposoby komunikowania się z Tobą. Odpowiadaj w ustalonym trybie.
 3. Pisz czytelnie i unikaj języka, który mógłby być dla rozmówcy niezrozumiały – gwary, obcojęzycznych sformułowań, itp. Nie stosuj wulgaryzmów. Pamiętaj, że pisanie z włączonym Capslokiem oznacza krzyk. Dla podkreślenia wagi zdania użyj jednego wykrzyknika, więcej również będzie oznaczało podniesiony ton wypowiedzi. Pisz zwroty do adresata z wielkiej litery. Wyzbądź się sarkazmu i ironii.
 4. Sprawdź wiadomość przed wysłaniem. Pomoże to uniknąć literówek, błędów oraz przemyśleć całość wypowiedzi. Jeśli naniosłeś poprawki, ponownie sprawdź wiadomość przed wysłaniem.
 5. Korzystaj rozważnie z emotikonek. Stosuj je tylko w kontaktach nieoficjalnych, jesli Twój rozmówca dopuszcza taką formę komunikacji.
 6. Nie trolluj i „nie karm trolla”. Nie prowokuj i nie obrażaj innych internautów na portalach społecznościowych, blogach, forach, komunikatorach. Nie dawaj się sprowokować i nie odpowiadaj na żadne zaczepki.
 7. Przemyśl swoją wypowiedź lub ją edytuj, jeśli chcesz coś wnieść do rozmowy po wysłaniu wiadomości. Unikaj pisania kilka razy z rzędu, poprawiania literówek w kolejnym okienku tekstowym, dodawania myśl (Patrz tu również pkt. 3)
 8. Pisz pod spodem. Ważne jest, abyś w korespondencji elektronicznej pisał pod czyjąś wypowiedzią, jeśli odpowiadasz na wiadomość.
 9. Uważaj na fake newsy i wirusy. Sprawdź wiadomość, zanim ją udostępnisz. Nie masz pewności, nie puszczaj informacji dalej. Nie otwieraj linków niewiadomego pochodzenia i nie przekazuj ich dalej. Mogą one zawierać treści niedozwolone oraz ściągać wirusy na Twój komputer.
 10. Szanuj prawo własności. Jeśli kopiujesz fragment wypowiedzi, cały tekst, zdjęcie, wykres itp., powołaj się na źródło.
 11. Regulaminy są ważne. Jeśli przystępujesz do jakieś grupy i chcesz się tam wypowiadać, zapoznaj się z jej regulaminem i stosuj się do ustalonych zasad. Tworzysz grupę? Stwórz regulamin i przestrzegaj go jako administrator.
 12. Dbaj o swoje dane i o dane innych użytkowników. Nigdy nie podawaj informacji zawierających adresy, telefony, jeśli ktoś Ci na to nie dał przyzwolenia. Jeśli dyskusja ma dotyczyć lub poruszać kwestii prywatnych, prowadź ją poza serwisem, przy pomocy wiadomości prywatnych.
 13. Wszystko z umiarem.  Życie nie kończy  się  na świecie wirtualnym.  Kontroluj  czas spędzony w sieci. Nie trwoń go na zbędne, przedłużające się dyskusje. Odpocznij. Idź na spacer. Zbierz myśli, zanim przestąpisz do dalszej pracy w przestrzeni wirtualnej.

Źródła i pogłębienie tematu: