Liceum i Technikum

Pierwsza edycja Przystanku Twórczość za nami

Przystanek Twórczość to projekt edukacyjno-animacyjny, organizowany m.in. przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy, dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Opola oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas II: Justyna Kaszura, Monika Kowalczyk, Nikola Kaczyńska, Kasia Szmondrowska oraz Ludwika Gołaszewska-Siwiak z klasy IIIB.

Gimnazjalistki w czasie tygodniowych warsztatów zmierzyły się z tematem „Szczęście”, zadając sobie ważne i trudne pytania, odnoszące się do sytuacji egzystencjalnej współczesnego człowieka, jego marzeń i pragnień, poszukiwania akceptacji i trudności z wyrażaniem emocji. Pod kierunkiem eksperta, pani Moniki Kuczynieckiej, stworzyły krótki film w konwencji animacji poklatkowej – począwszy od napisania scenariusza, zaprojektowania scenografii i postaci, poprzez wykonanie zdjęć, aż po udźwiękowienie i montaż całości. Uczennice rozwijały również umiejętności twórczej pracy w grupie oraz integrowały się z rówieśnikami z innych opolskich szkół. Efekty projektu zaprezentowano opolanom 22 listopada podczas Gali Finałowej w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Efekty pracy można zobaczyć jednym z filmów: https://www.youtube.com/watch?v=G8RM5RBr490

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku roku dzieci ze szkoły podstawowej, w tym nasi uczniowie,  zajęły III miejsce w kategorii animacji na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodzieżowych UpTo21. Trzymamy kciuki za sukcesy uczestników kolejnych edycji.

ANIMACJA POKLATKOWA

Jest to seria zdjęć zawierająca poszczególne fazy ruchu postaci lub przedmiotów, wyświetlane w tempie ok. 20 klatek/s., co tworzy wrażenie samodzielnego poruszania się obiektów w kadrze. Metoda animacji poklatkowej daje szerokie spektrum możliwości wyrażania idei i myśli podczas realizacji projektu. Sięgając do różnych technik animacji poklatkowej (plastelinowa, wycinankowa, fotograficzna czy techniki mieszane), rozwijane są kreatywność i wrażliwość artystyczna uczestników projektu. Animacja poklatkowa pozwala odkrywać nowe możliwości twórcze, jest doskonałym narzędziem, które uczy cierpliwości i pracy w grupie.

[z materiałów organizatora: http://opolskielamy.pl/projekty/przystanek-tworczosc/ ]

 122 123 134 147 150