Liceum i Technikum

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji czytelniczej. Nasza szkoła w gronie laureatów

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 w całej Polsce czytało 366 930 osób z kilkuset placówek, w tym uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Świętej Rity. Ogólnopolska akcja „Biblioteki w Szkole” odbyła się już po raz czwarty. Organizatorzy chcieli obalić stereotyp i pokazać, że młodzi ludzie lubią czytać – bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie. Przy okazji podjęliśmy wspólnie próbę pobicia ustanowionego dwa lata temu rekordu.  Miło nam poinformować, że nasi uczniowie znaleźli się w gronie 39 laureatów i wygrali prenumeratę czasopisma dla szkolnej świetlicy. 

Przypomnijmy, że akcja przebiegała w trudnych warunkach. Trwał remont biblioteki, a pogoda za oknem zniechęcała do wszelkiej aktywności. Nowe książki zamówione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  nie dotarły na czas.

Najmłodsi zostali więc w klasach i czytali na dywanie z zaproszonymi gośćmi, podsumowując tym samym całoroczny projekt „Czytam z mamą i tatą”. Starszaki musiały zmienić wielkie, ambitne plany i zadziałali spontanicznie. Czytali w szkole – w klasach, na korytarzu, w pracowni komputerowej i w bibliotece wśród stosów książek i słowników. Przy okazji włączyli się w tworzenie kącika czytelniczego i porządkowanie księgozbioru. Każdy mógł wynaleźć książkę dla siebie i po prostu poczytać w najdogodniejszym dla siebie miejscu. Niektórzy przyniesione koce i przekąski rozkładali na szkolnych korytarzach. Czas poświęcony na odkrywanie nieodgadnionych tajemnic i bibliotecznych zakamarków upłynął niestety zbyt szybko, ale wielu uczestników akcji zabrało ulubione książki ze sobą na lekcje. I to najbardziej pozytywny efekt całego zamieszania!