Liceum i Technikum

Podziwiamy tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca

11 listopada nasi uczniowie – uczestnicy Szkolnego Koła Astronomicznego skorzystali z zaproszenia Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego i udali się do Obserwatorium Astronomicznego, gdzie podziwiali tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Następnie słuchali wykładu absolwenta Wirtualnej Akademii Astronomii Piotra Książka. Było to bardzo pouczające doświadczenie. Już teraz wiemy, co to ekliptyka oraz że odpowiedź zależy od perspektywy zadawanego pytania. Oprócz ducha nakarmiliśmy także nasze ciała, gdyż opiekunowie koła – pani Katarzyna Książek i Andrzej Czaiński – przygotowali nam poczęstunek. Dziękujemy naszej pani fizyk, Mieczysławie Szejnie, że chciała nas zachęcić w wolnym czasie do nauki. Bo nauka nie zna dni wolnych.