Liceum i Technikum

Prawdziwa historia Anne Frank, czyli gimnazjaliści na wystawie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Opolskiego

Do 19 maja br. w holu Biblioteki Głównej UO można zwiedzać unikatową wystawę „Anna Frank, historia na dzień dzisiejszy”, przygotowaną przez Fundację Dom Pokoju w partnerstwie z Domem Anny Frank oraz Muzeum Auschitz-Birkenau.

Uczniowie klas trzecich gimnazjum w towarzystwie polonistki, pani Anety Mościckiej, skorzystali z tej niezwykłej okazji, by poznać tragiczne losy dwunastoletniej dziewczynki, ofiary holocaustu, która zmuszona była dorastać w czasach zagłady swojego narodu, ukrywać się przez dwa lata w niewielkiej oficynie rodzinnego przedsiębiorstwa, wreszcie trafić do obozu Bergen-Belsen, w którym straciła matkę i siostrę, a później, tuż przed końcem wojny i upragnionym wyzwoleniem, zmarła w wyniku zarażenia tyfusem plamistym.

Poruszającym świadectwem jej marzeń i pragnień, zapisem refleksji o życiu i młodzieńczych uczuć jest dziennik: „Wciąż wierzę, na przekór wszystkiemu, że ludzie są w gruncie rzeczy dobrzy. Nie potrafię budować swego życia w oparciu o chaos, cierpienie i śmierć. Obserwuję, jak świat powoli staje się dziki, czuję nadciągającą burzę. Czuję cierpienie milionów. Mimo to, gdy spojrzę na niebo, podświadomie czuję, że te okrucieństwa się skończą i na ziemię powrócą spokój i ukojenie”. Po wojnie zapiski Anne wydał jej ojciec, Otto Frank, który dożył roku 1980, opłakując bolesną stratę przez całe życie. Warto by młodzi ludzie choć na chwilę odłożyli smartfony i poznali historię Anne i jej rodziny  – ku przestrodze przed wszelkimi formami dyskryminacji i ulegania stereotypom, by nigdy i nigdzie podobna trauma nie mogła się już wydarzyć.