Liceum i Technikum

Projekcja filmu „Duśka” i spotkanie z reżyserką Wandą Różycką-Zborowską

W piątek (3 marca) uczniowie klas 3 gimnazjum oraz klas licealnych mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z reżyserką filmu „Duśka”, panią Wandą Różycką-Zborowską, która opowiadała o przygotowaniach materiały do filmu, a także o samej Wandzie Półtawskiej. Po niezwykłej rozmowie uczniowie mogli obejrzeć film.Film „Duśka” jest dokumentem z 2008 r. opowiadającym historię Wandy Półtawskiej od jej czasów szkolnych aż do śmierci Papieża Polaka. Wanda Półtawska jest kobietą niezwykłą, otwartą na ludzi i zawsze mającą dla nich czas. Urodziła się w 1921 r., przeżyła piekło obozu w Ravensbrück, gdzie została poddana okrutnym eksperymentom. Po wojnie ukończyła psychiatrię i wspólnie z kardynałem Karolem Wojtyłą prowadziła duszpasterstwo rodzin.

Dokument opowiada w sposób przejmujący dzieje przyjaźnie Duśki z Papieżem, który m.in. pomagał jej w powrocie do duchowej równowagi po opuszczeniu obozu. Łączyła ich szczególna, po ludzku trudna do wyjaśnienia i opisania, więź duchowa. Film jest pięknym świadectwem miłości do Boga, głębokiej wiary i przyjaźni silniejszej niż śmierć.

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: https://www.facebook.com/civitaschristiana.opole/