Projekt czytelniczy w klasie IIb

Uczniowie klasy IIb szczególnie mocno zaangażowali się w omawianie lektury „Asiunia”. Dzieci wykonały kolorowe lapbooki na temat świata przedstawionego w książce Joanny Papuzińskiej.

Wydana nakładem Wydawnictwa Literatura niewielka, pięknie ilustrowana książeczka należy do serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. To wzruszająca, oparta na faktach historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

Przy okazji zachęcamy do wysłuchania audiobooka zrealizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz sięgnięcia do innych, dostępnych w szkolnej bibliotece lektur z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Książki w sposób zrozumiały, przystępny dla dziecka i pozbawiony patosu przybliżają rzeczywistość zwykłych ludzi – dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas zawieruchy wojennej.

Źródło: Wydawnictwo Literatura