Liceum i Technikum

Spotkanie z cyklu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w gimnazjum

Sposób na trudne sytuacje w życiu dla każdego z nas

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w gimnazjum i liceum to projekt, dzięki któremu młodzież uczy się aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz samodzielnego formułowania sądów i opinii o jej współczesnych przejawach, niekoniecznie tych powszechnie znanych i komercyjnych.

Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum obejrzeli ostatnio niemiecki film pt. „Księżycowe dzieci”. Lisa spędza każdą wolną chwilę ze swoim młodszym bratem. Z powodu choroby Paul nie może mieć kontaktu ze światłem słonecznym. Dopiero po zmroku wychodzi z domu. Lisa, chcąc rozweselić coraz gorej czującego się chłopca, wymyśla świat, do którego przenoszą się w wyobraźni – pełen statków kosmicznych, fantastycznych międzygwiezdnych przygód i postaci. „Księżycowe dzieci” to wzruszająca opowieść o sile fantazji i miłości między rodzeństwem.

Jak okazać wsparcie komuś, kto przeżywa trudne chwile? Jak samemu radzić sobie w trudnych chwilach i do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc? Czym różni się pocieszanie od „pocieszactwa”? Między innymi na takie pytania staraliśmy się odpowiedzieć podczas seansu i analizy dzieła w opolskim Kinie „Studio” (MDK).

Gimnazjum w Opolu