Liceum i Technikum

Starsi czytają młodszym!

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzimy już od 20 lat w dniu 29 września. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem akcji jest oczywiście promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Nasi licealiści, którzy w tym roku realizują Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, dołożyli wszelkich starań, by w młodszych kolegach zaszczepić pasję do czytania i dać dobry przykład. Czytanie na głos wzbogaca słownictwo i wyobraźnię, uczy uważnego słuchania, rozwija zdolność koncentracji uwagi, rozbudza ciekawość poznawczą. W tym roku młodzież czytała dzieciom popularne serie detektywistyczne, przy okazji zachęcając do wypożyczania innych pozycji. Autorytet starszych kolegów z pewnością pozytywnie wpłynął na  statystyki odwiedzin w bibliotece i mamy nadzieję, że taka tendencja utrzyma się w przyszłości.