Liceum i Technikum

Święto Teatru, czyli eliminacje regionalne XIII edycji Przeglądu Teatrów Szkolnych SPSK

W dniu 6 marca 2023 roku w naszej szkole gościliśmy grupy teatralne ze szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich na Opolszczyźnie. Zorganizowaliśmy eliminacje regionalne w ramach XIII edycji Przeglądu Teatrów Szkolnych SPSK. Jest nam niezmiernie miło, że nasze zaproszenie do jury konkursu przyjęli profesjonalni artyści:

pani Anna Jarota – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki,

pani Maria Skiba – kierownik pracowni profilaktyki i aktywności młodzieżowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, do niedawna prowądzaca warsztaty teatralne w naszej szkole, reżyserka wielu wspaniałych spektakli, docenianych w poprzednich edycjach Przeglądu,

pani Agata Ochota-Hutyra – polska aktorka filmowa i teatralna, wykonawczyni piosenki aktorskiej, związana z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie,

pani Katarzyna Chęsy-Zajic – śpiewaczka operowa, misjonarka, koordynatorka warsztatów artystycznych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich

oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy na czele z panią prezes Marią Chodkiewicz, sekretarz – panią Agnieszką Szczepańską, dr Jolantą Kraśniewską i dr. Krzysztofem Kraśniewskim.

Znamy już wyniki i wiemy, kto będzie reprezentował nasze województwo w finale, który niebawem odbędzie się w Częstochowie. Podium prezentuje się następująco:
Kat. I-IV:
  1. Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Domaszkowicach, grupa Domaszki, spektakl „Moje szczęśliwe życie”
  2. Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK im. Św. Rity w Opolu, grupa Pierrot, spektakl „Mały K – w poszukiwaniu … siebie”
  3. Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Michałowie, grupa Kreatywni, spektakl „Wybór Ani”
Kat V-VIII:
  1. Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK im. Jana Pawła II w Michałowicach, Szkolna Grupa Teatralna, spektakl „Brama wiary”
  2. Publicza Szkoła Podstawowa SPSK im. Powstańców Śląskich w Dębniku, Grupa Aninki, spektakl „Lalka, która miała wielkie serce” (na podstawie opowiadania „Szmacianka”)                                                                    ex aequo Publiczna Katolickia Szkoła SPSK im. Św. Rity w Opolu, Grupa SAKRUM, spektakl „Pinokio, czy jakoś tak”
  1. Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK im. Jana Pawła II w Grabinie, Grupa OMEGA, spektakl „Stworzenie” (zainsp. przedstawieniem „Prastare opowieści”)
Wręczono też nagrody indywidualne dla młodych aktorów, wyróżniono reżyserów, m.in. pana Dariusza Różańskiego, przygotowującego obie nasze grupy.
To był dzień pełen wrażeń, artystycznych uniesień, nieprzewidzianych sytuacji, miłych i inspirujących spotkań. Dziękujemy uczestnikom, gościom, członkom jury i przedstawicielom lokalnych mediów, że zechcieli nam towarzyszyć. Do zobaczenia za rok!