Liceum i Technikum

Szlakiem wrocławskich krasnali i opolskich lam. Wycieczka czwartoklasistów do Wrocławia

Dnia 27 października nasi czwartoklasiści w towarzystwie siostry Marioli oraz pań Anety Mościckiej i Doroty Wróbel-Garcarz spędzili cudowny dzień we Wrocławiu. W mieście spotkań odwiedzili swoich rówieśników ze Szkoły Podstawowej nr 21. Dzieci wspólnie realizują projekt e-twinning, w ramach którego wspólnie zwiedzają Opole i Wrocław, tym samym wzbogacając wiedzę o historii i dziedzictwie kulturowym swoich małych ojczyzn.

Wycieczkę rozpoczęliśmy na Dworcu PKP w Opolu. Wcześnie rano wyruszyliśmy w kierunku Wrocławia. Na stacji docelowej czekała na nas roześmiana grupa krasnoludków. Dzieci zaprosiły nas do swojej szkoły mieszczącej się na przedmieściach Wrocławia i ugościły słodkim poczęstunkiem. Pierwsza w życiu jazda tramwajem była dla niektórych z nas nie lada atrakcją. Na Psim Polu oficjalnie przywitał nas pan dyrektor. Poznaliśmy też pierwszego krasnoludka – imiennika patrona szkoły – Mieszka I.

Odtąd byliśmy naprawdę czujni, ponieważ dowiedzieliśmy się, że w mieście można spotkać około 300 takich skrzatów, a przecież mieliśmy zamiar podążać ich szlakiem. Jak na prawdziwych detektywów przystało, rozpoczęliśmy od wizji lokalnej i odpowiedzi na pytanie „Skąd się wzięły we Wrocławiu krasnoludki?”. W czasie lekcji w Ossolineum dowiedzieliśmy, jak się żyło w Polsce w latach 80. XX wieku, co to jest Pomarańczowa Alternatywa i happening. Po przerwie obiadowej uczestniczyliśmy w grze terenowej, szukając w centrum Wrocławia krasnoludzkich śladów. Nasi koledzy przygotowali dla nas zadania w formie kodów QR oraz mapę, na której znaleźli się m.in. Życzliwek, Papa Krasnoludek, Słupniki i wiele innych skrzatów. Korzystając z wyświetlanych na ekranach naszych smartfonów i tabletów informacji/filmików/zdjęć, poznaliśmy genezę Dnia Życzliwości, legendę Jasia i Małgosi oraz podziwialiśmy most czarownic. Na szczęście dopisała nam pogoda i nie zmokliśmy. Nie możemy się doczekać, kiedy nasi przyjaciele przyjadą z rewizytą. Tym razem będziemy śledzić lamy w Opolu i zaprosimy gości do opolskich instytucji kultury. Miejmy nadzieję, że nasza gra terenowa będzie równie ekscytująca.

W tym miejscu możecie przeczytać relację gospodarzy: relacja wrocławian