Liceum i Technikum

Uczeń w roli… Klasa III A wydaje wyrok na Balladynę

Publiczne Katolickie Gimnazjum SPSK w Opolu – nietypowa lekcja języka polskiego

Uczniowie klasy III A przeprowadzili podczas lekcji języka polskiego sąd nad Balladyną. Spotkanie miało charakter lekcji pokazowej, której przypatrywali się również nauczyciele. Nimfa Goplana zrozumiała, że okrutnie pomieszała losy ludzi, więc postanawia wrócić z wygnania, odczarować rzeczywistość i sprawiedliwie osądzić Balladynę.

Pracownię humanistyczną zamieniliśmy więc w salę rozpraw – na drzwiach pojawiła się  wokanda, wśród ławek te najważniejsze – dla prokuratora (Magdalena Malik), obrońcy (Julia Dzikowska) oraz sędziego (Michał Jagło). Filon (Jędrzej Łuczak) w patetycznej przemowie wygłosił akt oskarżenia. Powołano świadków – Alinę (Julia Grącka), Fon Kostryna (Michał Miler), Grabca (Krzysztof Malik), wdowę (Natalia Gąsior), Pustelnika (Jakub Szafrański) oraz Kirkora (Patryk Kowal). Zadbano o najdrobniejsze szczegóły. Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie rekwizytów i kostiumów – Kirkor wystąpił w profesjonalnej, użyczonej przez zaprzyjaźnione bractwo rycerskie zbroi, natomiast sędzia – w todze. Uczniowie dysponowali kodeksem karnym, aktami sprawy, dowodami rzeczowymi.

Lekcja miała charakter multimedialny – usłyszeliśmy złowrogie odgłosy burzy, poczuliśmy drażniącą woń malin. Gimnazjaliści wygłosili mowy, stawiali pytania, formułowali argumenty, polemizowali, zgłębiając motywacje bohaterów i ich wpływ na przebieg wydarzeń opisanych przez Słowackiego. Wymiar kary złagodzono – Balladynę (w tej roli niezwykle sugestywna Lianna Tadevosyan) skazano na 25 lat, nieoczekiwanie jednak wymiar kary zmieniła Goplana (Oliwia Kownacka), która przypomniała zebranym, że „natura zbrodnią pogwałcona, mścić się będzie”. Morderczyni zginęła więc rażona piorunem. Lekcję przygotowała pani Aneta Mościcka.

img_6718 img_6722 img_6724 img_6725 img_6727