Liceum i Technikum

Uczniowie klas I i II gimnazjum na spektaklu „Misterium drogi Świętego Wojciecha”

Przypomnienie dziejów Świętego Wojciecha w 800. rocznicę powstania Opola

Dnia 3 marca klasy 1. i 2. gimnazjum udały się do Teatru Lalki i Aktora na Misterium drogi Świętego Wojciecha. To spektakl niezwykły, przypominający postać patrona Polski i jego wielkie dzieło, niezwykle sugestywnie oddający klimat średniowiecza i czasów chrystianizacji pogan zamieszkujących tereny jednoczącej się Europy.

Na scenie wybrzmiała „Bogurodzica” i dawne średniowieczne pieśni. Na uwagę zasługuje na pewno brawurowa gra aktorów, w tym odtwórcy głównej roli, Georgija Angiełowa oraz ascetyczna scenografia projektu Tomáša Volkmera. Spektakl przed przeszło dwudziestoma laty wyreżyserował Petr Nosalek, dziś został on na nowo zrealizowany przez Pavla Helebranda,  w 800. rocznicę powstania Opola. Według przekazów średniowiecznych, św. Wojciech przebywał w Opolu i ewangelizował jego mieszkańców w miejscu, w którym dzisiaj stoi kościół Najświętszej Marii Panny „na górce”.

 

 

 

 

http://teatrlalki.opole.pl/spektakl/misterium-drogi-sw-wojciecha/