Liceum i Technikum

Udział naszych uczniów w Astronomicznym Obozie Naukowym Wirtualnej Akademii Astronomii

Laureaci IV konkursu badawczego Wirtualnej Akademii Astronomii w dniach 2 – 6 lutego 2017 uczestniczyli w Astronomicznym Obozie Naukowym WAA – w tej grupie znalazła się trójka naszych uczniów. 2 lutego po południu wyruszyli do Przysietnicy k/Brzozowa w województwie podkarpackim.

Późnym wieczorem zakwaterowali się w uroczym Czardworku. Następnego dnia, wypoczęci udali się do Rzeszowa. Najpierw na Wydział Maszyn i Lotnictwa Politechniki, potem był czas na Rynek i podziemia (dawne składy kupieckie). Co ciekawe, uczestnicy byli też w Muzeum Dobranocek!
Po powrocie do Czardworku dla młodych naukowców czekała kolacja i warsztaty holograficzne.

4 lutego – Krosno, Muzeum Szkła – zwiedzanie i obserwacja całego cyklu produkcyjnego wspaniałych wyrobów. W drodze powrotnej – wodospad, a w Przysietnicy – kulig, ognisko z kiełbaskami oraz wizyta na wieży obserwacyjnej.

W niedzielę – msza św. u o.o. Jezuitów oraz zwiedzanie klasztoru i zbiorów misjonarskich. Po południu była okazja do zjazdu na miotle i warsztatów
pierwszej pomocy. Po kolacji – wykład z astrofotografii, wreszcie chwila relaksu i gra w piłkarzyki.

Ostatniego dnia po śniadaniu nasi  uczniowie wyruszyli w drogę powrotną do Opola. Pożegnali gospodarzy w Czardworku.  Podczas drogi powrotnej uczniowie uczniowie w gościnie u p.p. Wszołków  w prywatnym Obserwatorium Królowej Jadwigi w Rzepienniku. Obejrzeli Marsjanum (odizolowany obiekt, w którym można spędzić kilka miesięcy w warunkach marsjańskich), rozgrzali się gorącą herbatą i wysłuchali super wykładu o badaniach kosmosu.

Był to wyjazd pełen wrażeń.