Liceum i Technikum

Warsztaty Masterclasses na Politechnice Łódzkiej

W dniu 26 lutego uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w Warsztatach Masterclasses na Politechnice Łódzkiej. Na wykładach prowadzonych przez naukowców z Narodowego Centrum Badań Jądrowych poznali cząstki elementarne (kwarki i leptony) oraz budowę podstawowych składników materii. Przybliżono nam historię Wszechświata. Ponadto zwiedziliśmy wirtualnie największy ośrodek badań mad strukturą materii – CERN na pograniczu Szwajcarii i Francji. W drugiej części zajęć uczniowie samodzielnie identyfikowali produkty rozpadu mezonu D0 (pary kaon – pion) oraz wyznaczali średnio czas życia badanego mezonu. Wyniki eksperymentu omówiliśmy na telekonferencji z grupami uczestników z Modeny, Walencji, Marsylii,Bolonii, a nawet z Almaty w Kazachstanie. Telekonferencję koordynowali przedstawiciele CERN-u. Po zakończeniu zajęć udaliśmy się do planetarium na seans „Gwiazdozbiory zimowego nieba”. Wróciliśmy z wycieczki przed godz. 23.
Podsumowując: zaliczyliśmy 5 godz. wykładów z fizyki i kosmologii, 1 godz. j. angielskiego, a po seansie w Planetarium Łódzkim uczniowie osiągnęli główny cel wycieczki – byli w McDonaldzie!