Liceum i Technikum

Weekend badawczy w Niepołomicach

Naukowy wyjazd do Niepołomic

Dwoje naszych uczniów – laureatów III Konkursu Badawczego Wirtualnej Akademii Astronomii – uczestniczyło w 4-dniowym obozie naukowym w Niepołomicach k/Krakowa.

20 listopada rano wyruszyliśmy spod Uniwersytetu Opolskiego do Krakowa. Przed obiadem zwiedziliśmy Muzeum Inżynierii Miejskiej, a po obiedzie i krótkim spacerze po Krakowie, udaliśmy się do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wysłuchaliśmy wykładu dr hab. G. Michałka. Po zwiedzeniu obserwatorium  dotarliśmy na nocleg w Niepołomicach w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym.

W sobotę po śniadaniu bawiliśmy się na zajęciach interaktywnych w CINEMA PARK – prowadzone przez uczestników Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego. Po obejrzeniu filmów o tematyce astronomicznej wszyscy sprawdzili swoją wiedzę, a następnie udaliśmy się na obiad w stołówce studenckiej Instytutu Fizyki UJ – Atom Resto Bar. Na zakończenie dnia wysłuchaliśmy wykładu „Fizyka w Gwiezdnych Wojnach” oraz zwiedziliśmy laboratorium fizyki. Najciekawsze były doświadczenia z fizyki – na pograniczu magii (dla laików).

Kolejny dzień – niedzielę spędziliśmy w Niepołomicach. Po śniadaniu i mszy świętej w zabytkowym kościele udaliśmy się do Muzeum Fonografii. Poznaliśmy rozwój techniki w zakresie zapisu i przesyłania dźwięków, a później również obrazów. Zwiedziliśmy wspaniały niepołomicki zamek i w jego piwnicach zjedliśmy obiad. Popołudnie i wieczór upłynęły pod znakiem astronomii. Na warsztatach sporządziliśmy wykres aktywności Słońca, oraz przetłumaczyliśmy angielski tekst do teledysku o Ziemi i człowieku. Po kolacji poznaliśmy gwiazdozbiory na seansie w planetarium, a przed północą wytrwali astronomowie obserwowali Księżyc i planety.

Niestety poniedziałek zaczęliśmy od pakowania się – po śniadaniu opuściliśmy gościnne i serdeczne Niepołomice! W Krakowie spędziliśmy 2 godziny w Solarisie czyli… w Centrum Badawczo – Rozwojowym. Dowiedzieliśmy się czym jest i do czego wykorzystuje się synchrotron. Mieliśmy wyjątkową możliwość zwiedzenia całego Centrum – łącznie z wnętrzem synchrotronu. Byliśmy w prawdziwym laboratorium współczesnej fizyki!!!

Na zakończenie ponownie odwiedziliśmy Atom Resto Bar (obiad) i udaliśmy się do Collegium Maius – najstarszej i najważniejszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zakończeniem naszej astronomiczno – historycznej eskapady był 15-minutowy czas wolny w Sukiennicach!
Pełni niesamowitych wrażeń, wzbogaceni o potężną dawkę wiedzy ok. 20 wróciliśmy do Opola!

Magia zjawisk fizycznych 2 MOA 1 MOA 2 Muzeum fonografii Muzeum Inżynierii Miejskiej - warsztaty Muzeum Inżynierii Miejskiej 1 Muzeum Inżynierii Miejskiej 2 Narzędzia współczesnej fizyki Obserwatorium Astronomiczne UJ 2 Plazma w pracowni - laboratorium W sali wykładowej