Liceum i Technikum

Z wizytą w czeskim zoo

Z wizytą w ostrawskim ZOO

19 maja uczniowie klas pierwszych gimnazjum wybrali się do drugiego pod względem wielkości ogrodu zoologicznego w Czechach. Obecnie ogród jest zamieszkiwany przez ok. 4000 zwierząt należących do 400 różnych gatunków. Odwiedzenie wszystkich było niemożliwe, dlatego zwiedzanie pierwszych ekspozycji zaczęliśmy pod pieczą pana przewodnika. Podczas dwugodzinnej lekcji terenowej, został nam zaaplikowany sowity zastrzyk wiedzy. Dowiedzieliśmy się m. in. dlaczego flamingi mają jaskrawo różowe ubarwienie, co stanowi przysmak hipopotamów, kim jest tajemniczy binturong i jakie niedźwiedzie żyją w Tybecie.

            Z bagażem nowych wiadomości udaliśmy się na zasłużoną przerwę do restauracji Saola i sklepików z przekąskami. Po posiłku spędziliśmy trochę czasu na farmie, w bliskim kontakcie ze zwierzętami domowymi. Kolejnym celem były nowoczesne wybiegi dla zwierząt z różnych części świata. Jednym z nich był pawilon Tanganika, w którym zaprezentowano nam pokaz karmienia hipopotamów.

            Ostatnim elementem wycieczki był spacer ścieżkami dydaktycznymi wijącymi się wśród parku botanicznego. Uczniowie odwiedzili ekspozycje poświęcone mokradłom i ekosystemom leśnym. Trasę umilał nam widok i zapach cudownych różaneczników, z których między innymi słynie niniejszy ogród.  Drogę powrotną pokonaliśmy kolejką Safari Expres, z wagoników której, pożegnaliśmy radośnie ogród zoologiczny.

DSC_0472a DSC_0480a DSC_0492a DSC_0498a DSC_0506a DSC_0511a DSC_0520a DSC_0522a DSC_0528a DSC_0536 DSC_0551a DSC_0566a DSC_0572a DSC_0574a