Liceum i Technikum

Wroclove! Maturzyści i klasa II C gimnazjum z wizytą we Wrocławiu

Kulturalny wyjazd do stolicy Dolnego Śląska

Nasi uczniowie witali wiosnę kulturalnie. W środę, 22 marca, udali się na wycieczkę edukacyjną do stolicy Dolnego Śląska. Rozpoczęli od wykładu profesora Jana Miodka, jednego z najwybitniejszych językoznawców w historii. W gmachu uniwersytetu wysłuchali wywodu na temat odmiany obco brzmiących nazwisk oraz dowiedzieli się, dlaczego forma „dokładnie” tak bardzo irytuje pana profesora, a czasownik „być dedykowanym” w znaczeniu „przeznaczonym” przyprawia go o gęsią skórkę.

Następnie maturzyści zwiedzili nowoczesne Muzeum „Pana Tadeusza”, próbując na nowo odczytać epopeję Mickiewicza w kontekście kultury romantyzmu. Uczniowie gościli w salonie romantycznym, stylizowanej bibliotece oraz podziwiali malarstwo epoki. Przy okazji powtórzyli wiadomości dotyczące biografii wieszcza i wykreowanych przezeń bohaterów romantycznych. Po wizycie w muzeum naszego wieszcza narodowego wzięli udział w lekcji muzealnej „Eros i Tanatos w sztuce” w Muzeum Narodowym, podczas której dowiedzieli się, jak analizować dzieła sztuki na maturze ustnej z języka polskiego.

Gimnazjaliści natomiast w Muzeum Pana Tadeusza wzięli udział w lekcji muzealnej „Stał dwór szlachecki… Opowieść o Polsce szlacheckiej”. Była to znakomita okazja do poznania obyczajowości polskiej szlachty na przykładzie tekstów „Pana Tadeusza” oraz sprawdzenia swojej wiedzy ze szlacheckiego z savoir-vivere’u.

Po lekcji muzealnej udali się w towarzystwie pań Agaty Świerc i pani Ewy Wójcik na grę terenową, w czasie której poznawali ciekawostki dotyczące wrocławskiej historii i architektury. Przez trzy godziny zwiedzali miasto z przewodnikiem, odwiedzając nieznane im dotąd zakątki miasta. Odwiedzili kościół św. Elżbiety, dokładnie poznali szczegóły architektury wrocławskiego rynku, odwiedzili dawne więzienie mieszczańskie oraz przeszli się spacerem po Ostrowie Tumskim.

Do Opola wróciliśmy w wyśmienitych humorach, przeświadczeni, że nadchodzącą wiosnę przywitaliśmy w najlepszym nastoju i wyśmienitym towarzystwie.