Liceum i Technikum

Wspomnienia szkoły podstawowej z zielonej szkoły

„Fotopamiętnik” z zielonej szkoły w Góry Świętokrzyskie

W dniach 24-27 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej  wraz z opiekunami odwiedzili Góry Świętokrzyskie. Końcówka kwietnia upłynęła nam w pięknych rejonach Polski, a i pogoda pozwoliła nam na doświadczenie wielu ciekawych atrakcji.

Już pierwszego dnia w drodze z Opola do Szklanej Huty mieliśmy postój w Chęcinach, w których przewodnik zagłębiał nas w historię tego miasteczka, pokazując nam jego najciekawsze zakamarki i znajdujące się tam świątynie oraz ruiny zamku królewskiego. Kolejny punkt programu to bajkowa wizyta w „Babo-Jagowie”, gdzie zwiedzaliśmy m.in. chatkę Baby Jagi i domek Jasia i Małgosi. Na koniec dnia uczestnicy spędziliśmy miło czas przy ognisku.

Drugi dzień zielonej szkoły to wycieczka z przewodnikiem po Świętokrzyskim Parku Narodowego, w którym uczestniczyliśmy w  zajęciach edukacyjnych pośród szumu świętokrzyskich jodeł i buków, ze zwiedzaniem galerii widokowej na gołoborzu i muzeum na Łysej Górze. Podczas wizyty w Klasztorze na Świętym Krzyżu ojciec oblat Kazimierz Bielak przedstawił nam  historię założenia klasztoru i sprowadzenia tam relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Niespodziewanie do kaplicy przybył ksiądz biskup Frankowski, który razem z nami uczcił relikwie i zamienił kilka słów. Po tym nieoczekiwanym spotkaniu udaliśmy się na zwiedzanie muzeum misyjnego, po którym oprowadzał nas oblacki nowicjusz.

Po zachodzie Słońca uczestnicy wyprawy odwiedzili osadę, w której czas zatrzymał się kilka stuleci temu. Gdy tylko przekroczyliśmy bramę Osady poczuliśmy, jakby wehikuł czasu przeniosło nas w odległą przeszłość. Zwiedzając Osadę Średniowieczną mieliśmy okazję poznać XII-wieczną rzeczywistość z całym jej kolorytem – z pogańskimi bóstwami – Świstem, Poświstem i Pogodą spotkaliśmy jej mieszkańców skupionych na wykonywaniu swych codziennych zajęć. Zobaczyliśmy warsztat garncarski, kowalski, obróbki drewna oraz gospodarstwo bartnika. Sami przekonaliśmy się, że ulepienie glinianego garnka to sztuka trudna, podobnie jak samodzielne utkanie płótna na zgrzebną koszulę.

Trzeci dzień naszej zielonej wyprawy to wizyta w kieleckim w Muzeum Biskupów Krakowskich i Muzeum Stefana Żeromskiego oraz rezerwacie Kadzielnia, jednym z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych, czyli krasowych w Górach Świętokrzyskich. Wycieczkę do Kielc zakończyliśmy pod najsłynniejszym i jednym z najstarszych dębów w Polsce „Dębem  Bartkiem” .

Ostatniego dnia naszej wycieczki udaliśmy się  do Jaskini Raj” jednej  z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.

Zachwyciła nas  bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych, skupiskami stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Pobyt na ziemi świętokrzyskiej zakończyliśmy w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w miejscu, w którym mogliśmy, przez zabawę pogłębiać wiedzę o organizmie ludzkim. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że nasza wycieczka była za krótka.