Liceum i Technikum

Wycieczka do Torunia

W dniach 6 – 9 grudnia 2018 uczniowie szkół katolickich w Opolu uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Torunia. Bogaty program naukowy realizowaliśmy na „Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, w Planetarium i Młynie Wiedzy. W pierwszym dniu – po przyjeździe i zakwaterowaniu w Domu Turysty – udaliśmy się do Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej. gdzie znajduje się zegar atomowy. Po obiedzie uczestniczyliśmy w pokazach doświadczeń z fizyki przygotowanych przez prof. Grzegorza Karwasza. Po pokazach profesor na specjalnym wykładzie dla naszej grupy omówił wystawę interaktywną „Geodium” – odwiedziliśmy ją następnego dnia. Resztę dnia -do godz. 19 spędziliśmy na wykładach.
W piątek – po wykładzie na temat radioastronomii – udaliśmy się do toruńskiego planetarium na seans „Makrokosmos”. Ponadto świetnie bawiliśmy się w Geodium oraz w Bazie Mars – wystawy interaktywne przedstawiały odpowiednio historię Ziemi i warunki na Marsie. Po południu na wykładach poznaliśmy m.in. życie pszczół i zagadnienia z pogranicza nauki i wiary.
Uczniowie zapewnili opiekunom dodatkową atrakcję w nocy z piątku na sobotę – dwukrotną pobudkę ok.1 w nocy.
Sobota – przedostatni dzień pobytu w Toruniu zaczął się os warsztatów na Uniwersytecie, następnie był długi spacer po toruńskiej Starówce i wizyta w Młynie Wiedzy. Dzień zakończyliśmy po 21 – po powrocie z mszy w świątyni na obrzeżach miasta.
W niedzielę żegnaliśmy się z Toruniem – odwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika, a także uzyskaliśmy uprawnienia czeladników piernikarstwa (po własnoręcznym przygotowaniu i upieczeniu pierników). Przed wyjazdem do Opola – dzięki uprzejmości dr Krzysztofa Rochowicza – zwiedziliśmy Centrum Astronomiczne UMK w Piwnicach k/Torunia. Podziwialiśmy olbrzymi teleskop optyczny i największy w Polsce radioteleskop. Zmęczeni, ale pełni wrażeń ok. 21 wróciliśmy do Opola. W drodze powrotnej przejeżdżaliśmy przez Strzelno – rodzinne miasto noblisty Alberta Michelsona, którego prace przyczyniły się do powstania teorii względności Alberta Einsteina.
Serdecznie pragniemy podziękować prof. Grzegorzowi Karwaszowi, dr Andrzejowi Karbowskiemu i dr Krzysztofowi Rochowiczowi za otoczenie nas opieką naukową i wspaniałe zajęcia!