Liceum i Technikum

„Zielona Godzina” z poezją Bolesława Leśmiana

Konkurs Recytatorski poezji Bolesława Leśmiana z okazji Światowego Dnia Poezji za nami!

24 marca 2017 r. w naszej szkole królowała poezja fascynującego poety I połowy XX wieku – Bolesława Leśmiana. „Zielona Godzina” – zgodnie z pragnieniem twórcy „Łąki” – wybiła, kiedy uczestnicy konkursu rozpoczęli poetycką rywalizację na słowo i rytm.

Zwyciężczynią konkursowych zmagań została uczennica klasy III B Ludwika Gołaszewska-Siwiak, która z żywiołowością i melancholią zarazem wspaniale wyrecytowała „Romans” Leśmiana. II miejsce za recytację „Dwojga ludzieńków” zajęła Eliza Jończyk z klasy I LO, natomiast trzecią nagrodę odebrał doświadczony już młody recytator Paweł Dudek. Wielką niespodziankę sprawił zebranym Tomasz Konon z klasy I C, który za brawurową i aktorską interpretację „Ballady o dumnym rycerzu” otrzymał wyróżnienie i wielkie brawa publiczności.

Dzięki recytatorom chociaż na moment przenieśliśmy się w świat zieloności poetyckiej łąki i lasu, osobliwych postaci, dziwnych stworów oraz tajemnic ludzkiego istnienia. Zebrani mieli okazję doświadczyć, że,  jak pisał Leśmian, „poeta […] to po prostu człowiek, który widzi to, czego nie widzą inni”, dlatego czytajmy poezję nie tylko od święta, nie tylko na lekcjach – tajemnice czekają na nowych odkrywców! Na kolejne poetyckie
i recytatorskie zmagania zapraszamy za rok!

Zielone

Warsztaty z poezją Leśmiana

Kiedy opadły już emocje związane z rywalizacją na polu recytatorskim, uczniowie naszego gimnazjum rozpoczęli wędrówkę śladami poetyckiego języka Bolesława Leśmiana – bohatera tegorocznych obchodów Światowego Dnia Poezji w naszej szkole.

Sala 22 stała się na chwilę łąką – kwiatów, zielonych, inspirowanych Leśmianem słodkości oraz poetyckich zadań. Każda z uczestniczących w warsztatach grup rozwiązywała zagadki, zdobywając punkty, skrzętnie notowane na przygotowanych kartach ocen. „Tytuły z chmury”, „Ja – krytyk literacki!”, „Porozcinany wiersz”, „Wykreślanka osobliwych postaci”, „Język poety – pełen neologizmów” – to tylko przykłady poetyckich wyzwań, których pośrednio autorem był twórca niezwykłego języka, poeta natury i koloru zielonego – Bolesław Leśmian. Ciasta, babeczki, w które wkradła się poezja, dekoracje, malownicze napisy i kolorowe kwiaty przygotowali wspaniali uczniowie klasy II A i II B. Brawo – poezja jednak nadal inspiruje!