Liceum i Technikum

Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej na warsztatach Opolskie Lamki

W dniach 3 – 7  kwietnia 2017 odbyła się 10. edycja warsztatów animacji poklatkowej – Opolskie Lamki 2017, w której uczestniczyli uczniowie klas IV-VI naszej szkoły w składzie: Maria Włodarczyk, Anna Czercowy, Tomasz Kamiński, Marta Kalinowska, Klaudia Kosmaczewska

Opolskie Lamki to jedyny tego typu projekt realizowany na Opolszczyźnie, nastawiony na zintegrowaną edukację dotyczącą tworzenia dzieła filmowego w zakresie animacji filmowej. Szczegółowym zakresem realizacji warsztatów jest przeprowadzenie cyklu warsztatów plastycznych, fotograficznych i animacyjnych prowadzących do stworzenia filmów metodą animacji poklatkowej. W wydarzeniu bierze udział 5 szkół podstawowych z Opola: Nasza Szkoła, Szkoła Podstawowa TAK im. Ireny Sendlerowej, Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae, Publiczna Szkoła Podstawowa 14, Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu.

Warsztaty mają na celu między innymi:
·   zapoznanie dzieci z etapami powstawania filmu animowanego metodą poklatkową, naukę tworzenia fabuły filmu, scenariusza, scenografii, postaci
·  umożliwienie dzieciom i młodzieży oraz widzom dorosłym spotkania z kinem, pogłębienia ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijania wrażliwości i przygotowania do świadomego poruszania się w świecie kultury filmowej,
·  wsparcie dla szkół w edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży,
·   rozwijanie umiejętności pracy w grupie: wzajemnego słuchania się, tolerancji, umiejętności dochodzenia do kompromisu, rozwiązywania problemów,
·  naukę wykorzystania i łączenia różnego rodzaju materiałów, które nietypowo i oryginalnie mogą być wykorzystane do stworzenia postaci, jak również scenografii do filmu (interaktywność w sztuce).

Prowadzący warsztaty:
Monika Kuczyniecka – autorka filmów animowanych i teledysków z plasteliny. Urodzona w Bydgoszczy w 1982r. Absolwenta poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autorka plastelinowych filmów animowanych, teledysków, reklam. Główne realizacje: Teledyski muzyczne dla Voo Voo, Czesław Śpiewa, Dagadana, Bajzel, Jerz Igor, Na Górze, Renata Przemyk. „Tramwaj”(film dyplomowy, 2007r.), „Ojciec wie najlepiej” – kilkunastominutowa baśń wg. H. CH. Andersena zrealizowana dla Teatru Robotycznego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=pbuWIkJCkmQ