Czytam! To naturalne. Udział w spotkaniu autorskim i kolejne przed nami!

Nasi uczniowie zaangażowali się w projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej „Czytam! To naturalne”. Dzięki transmisji na żywo w ubiegłą sobotę mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu z panem Marcinem Koziołem oraz poszerzyliśmy wiedzę z zakresu przyrody i ochrony środowiska. Szczególną uwagę pan Marcin poświęcił serii swoich książek „Pogoda dla Puchaczy”. Dowiedzieliśmy się wiele o życiu sów, ale też o czterech porach roku, ponieważ przemawiał do nas również znany prezenter pogody, pan Bartek Jędrzejak.  Spotkanie wypełnione było ciekawostkami, zagadkami i filmami. Pan Marcin opowiadał o swojej pracy z wielką pasją. Jest nie tylko autorem książek dla dzieci i młodzieży, ale też miłośnikiem komputerów, podróży i koni. Zachęcamy do wypożyczania ze szkolnej biblioteki jego książek – „Szalonej historii komputerów”, cyklu „Stajnia pod tęczą” (jej współautorką jest Katarzyna Dowbor) oraz znajdującej się na liście lektur szkolnych „Skrzyni władcy piorunów”. Wkrótce dostępna będzie również seria o Wombacie Maksymilianie (książka zdobyła Nagrodę Magellana dla najlepszego przewodnika dla dzieci) i „Pogoda dla Puchaczy”, której było poświęcone sobotnie spotkanie.

Co przed nami? (opis ze strony MBP)

18.12.2021 • 12:00 | sala spotkań, ul. Minorytów 4  | Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)
Spotkanie online z Tomaszem Samojlikiem

W trakcie spotkania naukowiec, a także autor książek i komiksów dla dzieci, zabierze czytelników w podróż do świata przyrody. Dzieci poznają żubra Pompika, wilka Ambarasa, borsuczkę Tarmosię oraz niedźwiadki Berę i Orsona, a także dowiedzą się, jak wygląda życie zwierząt w prawdziwym lesie. Część spotkania wypełni krótki warsztat rysunkowy – uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się, jak w prosty sposób narysować bohatera serii książek „Żubr Pompik”.

TOMASZ SAMOJLIK – biolog, pisarz, rysownik i popularyzator wiedzy o przyrodzie. Pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, gdzie zajmuje się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej.

W szkolnej bibliotece znajdziecie wiele książek napisanych lub ilustrowanych przez pana Samojlika:

Misja Kosmos : Międzygwiezdna podróż Voyagera / Tomasz Samojlik

O rety! Przyroda / tekst i rys. Tomasz Samojlik

To nie jest las dla starych wilków / Tomasz Samojlik

Umarły las / Tomasz Samojlik, Adam Wajrak (i inne komiksy z tej serii)

Ambaras / Tomasz Samojlik ; ilustracje Elżbieta Wasiuczyńska

Tropy na śniegu / Tomasz Samojlik (i inne z cyklu Żubr Pompik)

Ryjówka przeznaczenia / Tomasz Samojlik (saga o ryjówce i leśnych zwierzętach)

Z tatą na dinozaury / Wojciech Mikołuszko ; rysunki Tomasz Samojlik

Czy podloty to nieloty? i inne tajemnice ptaków / Andrzej Kruszewicz ; ilustracje Tomasz Samojlik

Czy Ziemia jest żwawym kosmitą? i inne sekrety naszej planety / Radosław Żbikowski ; iustracje Tomasz Samojlik