Liceum i Technikum

Górskim szlakiem z Janem Pawłem II

Niedawno wspominaliśmy Jana Pawła II w związku z 100. rocznicą jego urodzin. Doskonale wiemy jak niezwykłym był człowiekiem i że tak jak każdy z nas posiadał  zainteresowania. Kochał sport oraz turystykę. Żaden inny papież przed Janem Pawłem II nie przywiązywał tak wielkiej wagi do sportu i nie uprawiał go sam tak aktywnie. Karola Wojtyłę pociągała też turystyka górska, która z czasem stała się jego wielką pasją. Chętnie wyruszał na pobliskie wędrówki, a także wspólnie z kolegami, mimo licznych zajęć, urządzali dalsze górskie wyprawy. Zachwycał się górską przyrodą o każdej porze roku. Lubił wędrować po Pieninach, Bieszczadach, najczęściej jednak wspominał Tatry. W czasach kiedy działał jako duszpasterz akademicki wiele czasu spędzał z młodzieżą, przekonując o tym jak ważna jest aktywność i zdrowie. Często wyjeżdżał z młodzieżą na wycieczki w góry, latem – wędrowali, a zimą – zjeżdżali na nartach. Góry były dla papieża Polaka miejscem sprzyjającym skupieniu, tam mógł czytać Pismo Święte oraz modlić się. Już jako Ojciec Święty nie miał tyle czasu, aby odwiedzać ukochane góry, często jednak o nich wspominał w swoich wypowiedziach.

Uczniowie klasy 3b stworzyli makiety gór, nawiązując do tematów związanych z górami Polski oraz pielgrzymkami papieża Jana Pawła II.