Liceum i Technikum

Jak nie czytam, jak czytam. Udział w ogólnopolskiej akcji promowania czytelnictwa

Dnia 8 czerwca uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w 3 edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Zostali poproszeni o przyniesienie ulubionej książki lub takiej, którą aktualnie czytają. Próbowaliśmy włączyć się w bicie rekordu masowego czytania w jednym czasie, ale też pokazać sobie nawzajem, że czytanie to niesamowita przygoda i wielka frajda. Była to doskonała sposobność, by przez chwilę miło sobie poczytać w gronie koleżanek i kolegów, podpatrzeć, jakie lektury wybierają nasi rówieśnicy, a co czytają nauczyciele, podzielić się wrażeniami, odnieść się do popularnych w rankingach bestsellerów i ponadczasowch arcydzieł oraz podyskutować o wartościowych pozycjach. Młodsze dzieci z wypiekami na twarzach oglądały przepiękne ilustracje w książkach Doroty Sumińskiej, Grzegorza Kasdepke, Agnieszki Stelmaszyk czy Pawła Beręsowicza. A przy okazji mogły zapoznać się z księgozbiorem szkolnej biblioteki. Niejeden uczeń wrócił zaczytany na lekcje, wielu przekonało się tego dnia, że oprócz opatrzonych słowników i mniej lub bardziej lubianych podręczników na bibliotecznych półkach można znaleźć wiele nowości wydawniczych. Największym sukcesem wydarzenia jest przede wszystkim fakt, że tego dnia do biblioteki zawitało więcej niż zazwyczaj uczniów, którzy po akcji zapragnęli pobyć z książką nieco dłużej. Niech książki przestaną się wreszcie kojarzyć z obowiązkowymi lekturami i karaniem za ich nieprzeczytanie. Niech młodzież zobaczy, że czyta nie tylko najlepszy uczeń w klasie. 

Z dziećmi ze szkoły podstawowej wyszliśmy na dwór i z radością oddaliśmy się pasji czytania, słuchając śpiewu ptaków i dalekich odgłosów miasta. W gimnazjum akcja czytelnicza została połączona z prezentacją rocznych projektów edukacyjnych. Wiele z nich powstawało w oparciu o źródła informacji dostępne w bibliotece. Obejrzeliśmy m.in. film o miejscach pamięci i pomnikach w Opolu, komiks o roli kobiet w powstaniu warszawskim, gry edukacyjne zaprogramowane przez uczniów czy wreszcie wystawę ziół doniczkowych opatrzoną naukowym komentarzem na temat ich właściwości. Po wszystkim spotkaliśmy się na korytarzu szkolnym, by odetchnąć przy książce. Była to również świetna okazja do promocji odbywającego się za tydzień w Opolu Festiwalu Książki.