Święto patronalne

Uczniowie Szkół Katolickich SPSK w Opolu uczcili św. Teresę Benedyktę od Krzyża i św. Ritę z Cascii w czasie uroczystej Mszy Świętej. Kapłan przypomniał, jak ważne jest dzielenie się z innymi tym, co mamy najlepszego, nawet gdy przychodzi nam to z trudem i niechętnie. W szkole rozwiązywaliśmy quizy interaktywne i przypominaliśmy ważne fakty z życia i działalności wielkich świętych.

Święta Rita z Cascii, patronka szkoły podstawowej, w Kościele Katolickim czczona jest jako święta od spraw trudnych i beznadziejnych, matek i kobiet we wszystkich stanach. Jest opiekunką wielu dzieł charytatywnych i bractw. W ikonografii święta występuje w stroju zakonnym – w czarnym habicie i w białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są m.in. krucyfiks, cierń, figa, pszczoły i róże, które tuż przed jej śmiercią zakwitły zimą.

Święta Teresa Benedykta od Krzyża /Edyta Stein/ jest nie tylko patronką naszego gimnazjum, ale też Europy. Niemiecka filozof pochodzenia żydowskiego, karmelitanka bosa, święta i męczennica Kościoła Katolickiego 1 maja 1987 została beatyfikowana, a 11 października 1998 kanonizowana przez  papieża Jana Pawła II.