Liceum i Technikum

XX Pielgrzymka Szkół Katolickich na Jasną Górę

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich powstało z inicjatywy katolików świeckich w Częstochowie w 1990 roku. Obecnie zrzesza 136 placówek oświatowo-wychowawczych. Około 4 tysiące uczniów ze szkół z całej Polski, wśród nich również nasze opolskie placówki, wzięło udział w XX Pielgrzymce Szkół SPSK na Jasna Górę w dniu 18 czerwca 2108 roku:

– Przybywamy w tym szczególnym jubileuszowym roku w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i pragniemy na tej Eucharystii dziękować Bogu na ręce Królowej Polski za wolną Ojczyznę, za nieustanną opiekę nad Polską. Chcemy również z serca, jak co roku, ofiarować Panu Bogu trud kończącego się roku szkolnego, podziękować za wszystkie łaski zdobywania wiedzy i umiejętności – tymi słowami Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, rozpoczęła uroczystości.

Mszy św. w południe przewodniczył abp Wacław Depo. W kazaniu metropolita częstochowski podkreślał, że „ludzie młodzi i dzieci, są nadzieją Kościoła i Ojczyzny”:

– Staję razem z wami na jasnogórskim szczycie zawierzenia, aby za Ojcem Świętym Franciszkiem z sobotniego spotkania w Rzymie, potwierdzić wartość i piękno życia rodzin, które papież nazwał największym darem Boga dla ludzkości, a dzieci największym darem Boga dla miłości wzajemnej rodziców – powiedział abp Depo. Przypomniał, że „nie można kogoś prawdziwie pokochać, jeśli się go nie pozna”:

– Dlatego, aby poznać Boga objawionego w Jezusie Chrystusie, trzeba Go nam rozpoznawać z pomocą Ducha Świętego poprzez karty Pisma Świętego i osobistą modlitwę, aby do Niego przylgnąć sercem i umysłem.

Uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości modlili się w intencji naszej Ojczyzny. Matce Bożej Jasnogórskiej zawierzyli  losy szkolnictwa katolickiego w Polsce i na świecie.

Po Mszy uczniowie wzięli udział w koncercie piosenek ks. Jakuba Bartczaka „Bóg jest, Bóg działa” oraz wspólnie odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego . Następnie spotkała nas miła niespodzianka – wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i literackiego „Jesteśmy piękni, pięknem Twoim Panie”, a wśród nich  dwójce naszych uczniów. Wyróżnienie otrzymał Seweryn Wajda z klasy IIIa gimnazjum, natomiast II miejsce przypadło Zosi Jance z klasy VII. Młodzież miała także okazję przysłuchiwać się dyskusji panelowej pt. „Czy mam odwagę dać świadectwo wiary?”, którą moderował Jan Pospieszalskim, redaktor TVP. Dyskutanci podjęli wiele ważnych kwestii i kontrowersyjnych moralnie dylematów współczesności, w tym fundamentalną próbę odpowiedzi na pytanie: kim jest człowiek?